Autyzmnews.pl

Informacje, badania, aktualności o autyzmie

Aktualności

Osoby z autyzmem mogą samodzielnie funkcjonować?

Osoby z autyzmem mogą samodzielnie funkcjonować?


Uwrażliwia na potrzeby osób cierpiących na tę chorobę. 1 grudnia rozpoczął się Europejski Tydzień Autyzmu.

 

Autyzm to zaburzenie rozwoju związane z nieprawidłowym funkcjonowaniem mózgu. Osoba z tą chorobą inaczej postrzega świat, ma problemy m.in. z komunikowaniem się i utrzymywaniem kontaktów społecznych.

 

O objawach, które występują u małych dzieci – mówiła w poranku „Siódma9” psycholog Joanna Grochowska z Fundacji „Synapsis”.

 

To co powinno nas zaniepokoić to brak lub osłabiona reakcja na imię, osłabiony kontakt wzrokowy, to że dziecko nie bawi się w udawanie albo są one bardzo ograniczone. To, że dziecko nie pokazuje rzeczy, które go interesują. Mogą to być także zachowania takie jak układanie rzeczy w określonym porządku albo potrzeba stałości np. chodzenie zawsze tą samą trasą – mówiła psycholog.

 

Nasilenie objawów może być bardzo różne. Wiele osób z autyzmem może samodzielnie funkcjonować – dodała Joanna Grochowska.

 

W przypadku części tych osób trudności wynikające z autyzmu są bardzo mocno nasilone i bardzo utrudniają im życie. Ale mamy też osoby w spektrum autyzmu, które radzą sobie zupełnie nieźle. Kończą szkoły, idą na studia, mają pracę, zakładają rodziny, mogą żyć trochę w inny sposób, ale jednak pełnią życia i do tego dążymy – podkreślała Joanna Grochowska.

 

Psycholog dodała, że im wcześniej rozpoznamy autyzm i udzielimy danej osobie wsparcia, tym większa szansa na jej samodzielność w przyszłości.

 

Europejski Tydzień Autyzmu trwa od 1 do 7 grudnia. Został zainicjowany przez Parlament Europejski, który w od 1996 roku uchwalił Kartę Praw Osób z Autyzmem.

 

Psycholog Joanna Grochowska z Fundacji „Synapsis”:

 

 

Krzysztof JędrasikŹródło artykułu

Udostępnij