Autyzmnews.pl

Informacje, badania, aktualności o autyzmie

Badania nad autyzmem

Miej wiarę w swoje dzieci z niepełnosprawnością intelektualną


Ivanova Smith, Amerykanka o krótkich brązowych włosach i okularach, na zewnątrz w społeczności, przy stole w restauracji, z dwoma napojami z plasterkami cytryny i słomkami w nich.
Ivanova Smith, poza społecznością
[image: Ivanova Smith, a Lavtian American person with short
brown hair and glasses, at a restaurant table with two glasses
with brown beverages, lemon slices, and straws in them.]

The Spotkanie Międzyagencyjnego Komitetu Koordynacyjnego ds. Autyzmu w październiku 2021 r. (IACC) zawierało kilka niezwykłych komentarzy od jego autystycznych członków, w tym Sama Crane’a, Lindsey Nebeker i Morénike Giwa Onaiwu – jak również komentarze publiczne z Julia Bascom z ASAN i nasz własny redaktor Shannon Rosa, o prawach i potrzebach osób autystycznych z niepełnosprawnością intelektualną i psychiczną. The transkrypt z tego spotkania został opublikowany dopiero niedawno, a cały dokument wart jest Państwa uwagi.

Mimo to, chcielibyśmy zwrócić Waszą uwagę na komentarze Ivanovy Smith, autystycznej adwokatki z niepełnosprawnością intelektualną, która jest rodzicem dwójki małych dzieci, a także nowo zasiadającym członkiem IACC. Ivanova jest pasjonatką praw osób z niepełnosprawnością intelektualną (ID) do dorastania i uczestniczenia w życiu swoich społeczności – i jest mocnym, żywym przykładem tego, że osoby z ID mogą się rozwijać, jeśli otrzymają odpowiednie wsparcie i zrozumienie.

Jesteśmy wdzięczni Ivanowi za udzielenie nam pozwolenia na podzielenie się ich komentarzami tutaj. I mamy nadzieję, że przeniesiecie pilność i optymizm ich przesłania w nowy rok.

—-

Tu Ivanova Smith. Chcę tylko powiedzieć, że byłam zinstytucjonalizowana przez pięć i pół roku mojego życia. Byłam niemówiąca. Nie rozumiałam wielu rzeczy. Nie rozumiałam nawet własnego imienia.

Dopiero kiedy zaczęto mnie czegoś uczyć i kiedy ludzie naprawdę pomagali mi jeden na jeden, zacząłem się uczyć i zacząłem zdobywać umiejętności, aby móc funkcjonować w mojej społeczności. To dlatego, że ludzie nie sądzili, że mogę się uczyć.

Ta idea, że osoby z niepełnosprawnością intelektualną nie mogą się uczyć, jest bardzo niebezpieczna i prowadzi do tego, że jesteśmy krzywdzeni. Myślę, że dla autystów z niepełnosprawnością intelektualną ważne jest, abyśmy otrzymali wsparcie w nauce. I musimy wyposażyć nauczycieli.

Musimy pomóc rodzicom nauczyć dzieci, że rośniemy tak samo jak każdy inny człowiek. Powinniśmy otrzymać szansę i godność ryzyka, aby nauczyć się pływać, nauczyć się przechodzić przez ulicę. Jeśli potrzebujemy wsparcia, jeśli potrzebujemy wsparcia jeden na jeden, aby przejść przez ulicę, powinniśmy otrzymać to wsparcie, aby przejść przez ulicę. Nie powinniśmy być zamykani w instytucji tylko dlatego, że mamy trudności z nauczeniem się czegoś.

Miałam trudności z czytaniem, a szkoła powiedziała, że nigdy nie nauczysz się czytać. Ale moja mama powiedziała, że nie, nie uwierzę w to i moja mama siedziała ze mną na korytarzu każdego dnia w szkole i uczyła mnie czytać, używać języka migowego, używać wizualizacji. Stosowała inną metodę, której nie stosowali nauczyciele. Nauczyłem się czytać. Dzięki temu mogłem mieć dostęp do kursów akademickich.

Ale to nie jest sprawiedliwe [that] ludziom, którzy nie potrafią nauczyć się czytać, nie dać tego dostępu i odmówić im tego dostępu, aby musieli walczyć o to, by mieć dostęp, którego chce każdy inny. To nie jest w porządku. Tylko ze względu na wynik IQ, musimy z tym skończyć i musimy spojrzeć na ludzi jak na istoty ludzkie, które chcą się uczyć i musimy się upewnić, że każdy ma prawo do nauki i że wszyscy mamy prawo do dorastania.

Jesteśmy nie dziećmi umysłowymi. Autystycy z niepełnosprawnością intelektualną nie są mentalnie dziećmi. Dorastamy tak jak wszyscy inni i musimy nauczyć się, jak być bezpiecznym i musimy nauczyć się, co – jeśli chcemy mieć jedno z tych urządzeń, GPS [tracking] urządzenia, powinniśmy być nauczeni świadomej zgody. Powinniśmy zostać poinformowani o tym, co to urządzenie robi i co chcemy, żeby robiło, a czego nie chcemy, żeby robiło.

A jeśli chcemy iść zwiedzać jakąś społeczność, powinniśmy po prostu mieć kogoś, kto nam pomoże i wesprze nas w społeczności, abyśmy mogli zwiedzać. Jeśli chcę iść na spacer w pobliżu rzeki, ale potrzebuję wsparcia, niech ktoś pójdzie ze mną i pomoże mi w eksploracji.

Nie odbierajcie mi po prostu tego prawa do eksploracji. To jest smutne. To nie pomaga autystycznej osobie czuć się jak oni są wartościowi albo pozwoleni w ich społeczności. Wszyscy powinniśmy być dopuszczeni w naszej społeczności. Jeśli potrzebujemy do tego dodatkowego wsparcia, powinniśmy je otrzymać, ponieważ jest to nasze konstytucyjne prawo. Dziękuję.Źródło

Udostępnij