Autyzmnews.pl

Informacje, badania, aktualności o autyzmie

Aktualności

Mama rozpozna³a u córki autyzm. W nagraniu wyja¶ni³a, jakie by³y pierwsze objawy

Mama rozpozna³a u córki autyzm. W nagraniu wyja¶ni³a, jakie by³y pierwsze objawy


Pierwsze objawy spektrum autyzmu ujawniają się już na etapie okresu dziecięcego. Na profilu na TikToku @autismteam pojawiło się nagranie, w którym jedna z mam opowiada, jak rozpoznała zaburzenia u swojej pociechy. 

Zobacz wideo
Zrozumieć autyzm

Mama opowiedziała, jak rozpoznała autyzm u swojego dziecka

Pierwszym znakiem było to, że dziewczynka nie reagowała na swoje imiê. Ponadto wzdrygała się i dziwnie poruszała palcami. Mama zauważyła, że Maddison zapomina także słowa, których już wcześniej używała. Zaniepokoił ją także chód dziewczynki. Poruszała się na palcach i często się cofała. Miała zaburzenia integracji sensorycznej, a czasem w niespodziewanym momencie potrząsała głową. Maddison wykonywała też powtarzalne ruchy, a kiedy patrzyła na swoich bliskich, mieli wrażenie, że spogląda nie na nich, a w dal. 

Zachowania dzieci ze spektrum autyzmu są często dla otoczenia niezrozumiałe, zaskakujące a czasem nawet przerażające

– mówiła jakiś czas temu w rozmowie z eDziecko.pl terapeutka Martyna Lasota.

Szczególnie w pierwszych latach, rodzicom trudno jest rozpoznać zaburzenia u swoich dzieci. Nagranie obejrzało niespełna pięć tysięcy osób. Rodzice w komentarzach dzielili się swoimi doświadczeniami, a niektórych zaniepokoiło to, że rozpoznają objawy u swoich dzieci. Warto wówczas skontaktować się z lekarzem, bo każdy przypadek jest indywidualny i to specjalista powinien poddać go diagnozie. 

Mężczyzna uratował chłopca od napadu załamania nerwowegoW niezwykły sposób pomógł dziecku ze spektrum autyzmu. „Okazał mu zrozumienie i dał namiastkę poczucia bezpieczeństwa”Źródło artykułu

Udostępnij