Autyzmnews.pl

Informacje, badania, aktualności o autyzmie

Badania nad autyzmem

List do czarnoskórych i rdzennych autystycznych nastolatków ” NeuroClastic

List do czarnoskórych i rdzennych autystycznych nastolatków ” NeuroClastic


Dear Young Black Autistics,

Hej, przyjaciele. Jestem czarnoskórą i rdzenną młodą osobą dorosłą o mieszanej rasie. Piszę dziś do Was jako ktoś, kto niedawno był w Waszym wieku i być może zmagał się z problemami nie podobnymi do Waszych. Być może zauważyłeś, że różnisz się od innych w sposobie myślenia, postrzegania rzeczy, a być może także w sposobie poruszania się.

Różnice te mogą być zarówno wyzwaniem, jak i pięknem samym w sobie.

W tych różnic, można zauważyć, że jego uncommon, aby zobaczyć ludzi, którzy wyglądają jak ty, są autystyczne, i są pozytywnie pokazane w swoich ulubionych kreskówek, pokazów akcji na żywo, i filmów.

Mam 27 lat. Kiedy byłem młodszy, pamiętam jedną rzecz w szczególności. Wielu bohaterów w telewizji było białych. Przypuszczam, że mieliśmy szczęście mieć Mighty Morphin Power Rangers’ Zack Taylor, który stał się czarny, i „Black Ranger;” jednak nie był autystyczny.

W skrócie, Czarne dzieci i młodzież są strasznie niedoreprezentowane w naszych mediach. Kiedy ostatni raz widziałeś kogoś, kto był czarny i autystyczny w programach, które lubisz?

Jeśli chodzi o Czarnych bohaterów, istniał pewien stopień niedoboru, a reprezentacja Czarnych Autystów wydawała się obcym pojęciem. Być może dlatego, że niewiele było wiadomo o ludziach autystycznych poza diagnozą zarezerwowaną dla białych i głównie męskich dzieci.

Miejsce do przynależności w mediach didnt istnieć dla osób autystycznych w ogóle, ale jak patrzę wstecz na moje dzieciństwo, dochodzę do wniosku, że od tego czasu do chwili obecnej, reprezentacja autystycznych osób czarnych i rdzennych w mediach jest nadal praktycznie nieistniejąca.

Racism and Ableism Colors All Our Relationships (Rasizm i upośledzenie)

Nasi rodzice mają więcej stresu związanego z autyzmem, ponieważ już martwią się o to, że zostaniemy zabici przez policję lub oskarżeni o przestępstwo albo staniemy się ofiarą przestępstw z nienawiści i instytucjonalnego znęcania się. Wiemy, jak niebezpieczne może być bycie sobą, więc zawsze musimy odgrywać małą rolę i zajmować miejsce w tle w niektórych miejscach, aby być bezpiecznym.

Z tego powodu nasi rodzice mogą być dla nas wyjątkowo surowi. Czują się bezsilni wobec rasizmu i ableizmu, i myślą, że jeśli nie możemy ukryć, że jesteśmy autystyczni, to jesteśmy w niebezpieczeństwie.

Bądźmy prawdziwi, nie możemy sobie pozwolić na ufność, narzekanie, a zwłaszcza na okazywanie bezbronności czy emocji. Naprawdę możemy być tylko małym kawałkiem całego siebie, gdziekolwiek się znajdziemy.

Czasami nawiązujemy przyjaźnie, kiedy myślą, że jesteśmy tacy sami, ale potem idziemy i robimy coś lub mówimy coś autystycznie, a oni tego nie rozumieją. Nie nosimy odpowiednich ubrań, nie mówimy odpowiednich rzeczy, nie pasujemy do nich tak naturalnie, a oni nas porzucają – lub zwracają się przeciwko nam i stają się gnębicielami.

Wyróżnianie się jest niebezpieczne. Granie na małą skalę jest miażdżące dla duszy. Może się wydawać, że to jedyne dwie opcje w tej chwili, ale mam nadzieję, że mogę dać ci trochę spokoju i komfortu o lepszej przyszłości.

Maskowanie i przełączanie kodów

Rzecz w tym, że naprawdę nie zawsze możemy ukryć bycie autystycznym. To się nazywa maskowanie. Nie zawsze możemy być wystarczająco elastyczni, by być wystarczająco Czarni w czarnych przestrzeniach, wystarczająco rdzenni w przestrzeniach rdzennych, czy wystarczająco neurotypowi w każdej przestrzeni.

Bycie mieszaną rasą oznacza konieczność zmiany kodu w jeszcze większej ilości kontekstów kulturowych, ale bycie Autystycznym oznacza nie bycie „normą” w żadnej innej przestrzeni.

To bardzo dużo.

Bez względu na to, jak bardzo trzymamy nasze ciała w miejscu, nasze usta są ciche, a nasza prezencja „normalna”, ludzie mogą stwierdzić, że jesteśmy inni. Myślą, że „nie mamy poukładane w głowie”, albo że jesteśmy „podejrzani” czy „wyzywający”.

Cokolwiek innego niż tylko człowiek, który robi rzeczy trochę inaczej.

Nasi nauczyciele mogą postrzegać każde z naszych zachowań – nawet nasze uzasadnione emocje – jako wyzywające lub zagrażające.

Ponieważ Czarny i Autystyczny zazwyczaj nie idą razem w żaden znormalizowany sposób w społeczeństwie. Rdzenni i autystyczni zazwyczaj nie idą razem w żaden znormalizowany sposób. Lepsza reprezentacja by pomogła.

Chyba chodzi mi o to, że coś, co chciałbym zobaczyć dorastając było więcej autystycznych ludzi w mediach; w szczególności, więcej autystycznych Czarnych lub rdzennych autystycznych ludzi w mediach.

Fikcja jest najbezpieczniejszym miejscem do normalizacji czarnych i rdzennych autystów

Ciężko jest nie widzieć w telewizji ludzi, którzy są tacy jak my. To może sprawić, że poczujesz się samotny. Przypomina ci, że tak naprawdę nie jesteś widoczny w świecie, że nie jesteś nawet wystarczająco cenionym członkiem w hierarchii społecznej, by używać cię jako rekwizytu, produktu czy symbolu.

Nie ma nawet zły reprezentacja Czarnych lub rdzennych Autystów. Nie ma żadnej.

Biali autystycy mogą narzekać na złą reprezentację, ale my nawet tego nie mamy. Jak możemy prosić o poprawę czegoś, co nie istnieje? Jak możemy budować na braku czegoś?

Rzecz w tym, że jedynym bezpiecznym sposobem na normalizację bycia nami jest autentyczna reprezentacja. Ludzie mogliby nauczyć się rozumieć autystyczne zachowania, zmagania i komunikację, gdyby zobaczyli nas żyjących pełnią, dobrze zaokrąglonych, pełnych życia w telewizji – gdzie postacie i aktorzy są bezpieczni od prawdziwego rasizmu i ableizmu.

Chcę ci powiedzieć kilka rzeczy, które moim zdaniem mogą być pomocne, rzeczy, które chciałbym, żeby ktoś mi powiedział, kiedy byłem w twoim wieku.

1. Czarni i rdzenni adwokaci reprezentują samych siebie.

Nie pokazujemy się zbytnio w telewizji lub mediach głównego nurtu, ale mamy nasze odciski palców tam na świecie, tworząc treści takie jak ten bardzo list, aby pomóc poinformować innych, że istniejemy i jakie jest nasze życie.

Jules Edwards jest rdzenną matką, która prowadzi Autistic, Typing na Facebooku. Jej strona jest niesamowita, a ona utrzymuje listę autystycznych twórców BIPOC (poniżej), którą możesz sprawdzić, aby znaleźć innych, którzy wyglądają jak ty i być może dzielić się doświadczeniami z.

Obraz przedstawia kolorowy mikrofon i czyta, „Autistic POC to Follow” przez Autistic, Typing. Kliknij tutaj, aby odwiedzić ten post na Facebooku.

Możesz również sprawdzić więcej treści od Czarnych i rdzennych autystów na tej stronie. Społeczność nie zawsze jest dla nas dostępna, ale w NeuroClastic czuję, że mam intersekcjonalną platformę do wyrażania siebie. Moja praca tutaj pomogła mi nawiązać kontakt z wieloma innymi osobami autystycznymi, a dziennikarze i przedsiębiorcy, którzy czytają moje artykuły, poprosili mnie o udział w tworzeniu zmian.

Mój ostatni artykuł o pójściu do lekarza podczas Autistic dostał uwagę ludzi, którzy chcieli, abym pomógł szkolić i informować duży system medyczny, aby być lepiej przygotowanym do wspierania autystycznych klientów. To jest właśnie korzyść z istnienia społeczności.

2. Masz przed sobą lepsze dni.

Middle i liceum może być najlepsze lata życia wielu ludzi, ale często są one najgorsze dla nas. Możemy zrobić więcej, aby dostosować się do nas, gdy jesteśmy dorośli i poza szkołą. Możemy zrobić więcej, by odseparować się od nadmiernie stymulujących harmonogramów i środowisk, mieć większą kontrolę nad naszymi harmonogramami w pracy i na studiach oraz (w pewnym stopniu) trzymać się z dala od ludzi i miejsc, które są toksyczne lub nie sprzyjają integracji.

3. Im lepiej zrozumiesz neurologię autystyczną, tym lepiej poznasz siebie.

Nie masz pojęcia, jakie są wszystkie cechy autystyczne i ile tak naprawdę masz wspólnego z innymi autystami, dopóki nie spędzasz czasu w autystycznych przestrzeniach.

Możesz nauczyć się tak wiele o tym, co to naprawdę znaczy być Autystyczny, i można to zrobić poprzez interakcję z innymi osobami Autystyczny online.

Naprawdę nigdy nie pozwolono ci być sobą – co oznacza, że prawdopodobnie nawet nie wiesz, kim jest to, że nie możesz być. W społeczności autystycznej, możesz dowiedzieć się wszystkich rzeczy, których nigdy nie wiedziałeś, że nie wiesz o byciu autystycznym.

Rzeczy, których nauczyłeś się o Autyzmie są prawdopodobnie wszystkie złe. Możesz się teraz wstydzić bycia Autystą. Społeczeństwo maluje autyzm jako problem, tak jakbyśmy byli po prostu zepsutymi neurotypowymi ludźmi. Ale możesz uzyskać dostęp do społeczności i naprawdę dowiedzieć się o sobie, kiedy wchodzisz w interakcję z innymi, którzy są podobni do ciebie.

4. Nigdy nie jesteś za młody, żeby się wypowiadać.

Nigdy nie jesteś za stary lub za młody, aby rzucić wyzwanie systemowi, który sprzeciwia się nam jako Czarnym lub Rdzennym istotom ludzkim i Autystykom.

Skupiam swoje poparcie na walce o przyszłość Dzieci takich jak Ty, ponieważ wiem, jaki masz potencjał i co mógłbyś osiągnąć oraz o ile łatwiejsze byłoby Twoje życie, gdyby ludzie – nawet ci „mili”, mający dobre intencje – przestali mówić za nas i zaczęli nas słuchać.

Ale róbcie to w sposób, który jest bezpieczny dla waszego zdrowia fizycznego i psychicznego, bo nie możecie zbawić świata i zniszczyć siebie w tym samym czasie, zobaczcie.

5. Twoi przodkowie są reprezentacją.

Możesz patrzeć na swoich przodków jako źródła mądrości i wskazówek. Wśród nich byli Czarni lub rdzenni autystyczni ludzie, którzy byli przywódcami i buntownikami i rewolucjonistami.

Ponieważ my, Autystycy, nie tylko „idziemy z prądem”, i ponieważ tak bardzo kochamy Sprawiedliwość, i ponieważ myślimy inaczej – tworzymy jednych z najbardziej odważnych i potężnych twórców zmian, wynalazców i filozofów.

Nie pozwól, aby ktokolwiek sprawił, że poczujesz się mniej – mniej atrakcyjny, mniej inteligentny, mniej wartościowy – ponieważ jesteś Czarny lub rdzenny. Nie pozwól, aby ktokolwiek sprawił, że poczujesz się gorszy, ponieważ jesteś autystyczny.

6. Rozpoznaj swoją moc i zbuduj społeczność, na którą zasługujesz.

Możesz nie zdawać sobie z tego sprawy, ale jesteś tak potężny. Masz moc, której jeszcze nie wykorzystałeś.

Ale to zrobicie.

Ludzie będą cię ranić, ignorować i nierozumieć – ale inni zrobią dla ciebie miejsce. Nie musisz nawet czekać, aż będziesz dorosły, aby zacząć stawać w swojej mocy.

Jeśli zostaniesz odrzucony, to nie jest to odbicie na tobie. Jeśli jesteś gnębiony za kolor skóry lub autystyczną neurologię, to nie jest to refleksja na twój temat. To jest odbicie chorego społeczeństwa, które musi się leczyć.

Nie jesteś chory lub nieuporządkowany. Jesteście inni. Czasami bycie innym jest naprawdę trudne, ale w głębi duszy musisz wiedzieć, że nie ma nic cudownego w byciu „normalnym”.

Kiedy zaczniesz zagłębiać się w społeczność, staraj się unikać toksycznych dramatów online, takich jak w sekcjach komentarzy postów w mediach społecznościowych. Jeśli reagujesz na niesprawiedliwości lub kłócisz się z ludźmi, którzy nie mają zaangażowania w robienie czegoś lepszego, nie stoisz w swojej mocy. Nie będziesz spędzać swojego czasu w sposób, który docenia Twój potencjał.

Twój czas jest cenny.

Napisz listy do miejsc, które mogłyby się zmienić, aby być bardziej inkluzywne i sprawiedliwe dla twojej Czarnej tożsamości. Twoją tożsamość rdzenną. Twojej queerowej tożsamości (jeśli jesteś queer). Twojej autystycznej tożsamości.

Napisz do biblioteki i zapytaj, czy możesz pomóc w tworzeniu sekcji książek napisanych przez autystycznych autorów. Napisz do dyrektora swojej szkoły w sprawie ułatwienia dostępu do szatni. Napisz do studia telewizyjnego w sprawie lepszej reprezentacji. Pisz listy do lokalnej gazety z prośbą o publikację autystycznych autorów – takich jak ty!

Napisz do swoich przywódców religijnych lub liderów społeczności i poproś ich, aby dowiedzieli się o autystycznych życiach i nauczyli znaczenia akceptacji. Zostań mentorem dla młodszego czarnego lub brązowego autystycznego dziecka, któremu przydałaby się twoja mądrość i życzliwość.

Możesz użyć swojego głosu anonimowo lub jako siebie. Działaj w sposób, który jest bezpieczne dla użytkownika. Działaj w sposób, który jest zorientowane na społeczność ponieważ biała supremacja dewaluuje wspólnotę. Wspólnota jest sposobem, w jaki zdekolonizujemy naszą przyszłość.

7. Połącz się ze swoją kulturą – autystycznie.

Jeśli mieszkasz w miejscu, w którym twoja czarna lub rdzenna kultura jest mniejszością, możesz nigdy nie mieć okazji do połączenia się ze swoimi korzeniami kulturowymi. Jeśli mieszkasz w miejscu, które jest wrogo nastawione do niepełnosprawności, możesz nigdy nie połączyć się ze swoimi autystycznymi potrzebami kulturowymi.

Z powodu supremacji białych, możesz nie mieć żadnej lub ograniczoną wiedzę o swoich korzeniach kulturowych. Możesz nie mieć żadnego związku ze swoim plemieniem lub krajem pochodzenia. Ale nadal możesz uczyć się o rdzennych i afrykańskich tradycjach i praktykach kulturowych.

Wykorzystaj swoją autystyczną pasję i miłość do nauki, aby ponownie połączyć się z tradycjami kulturowymi, które cię pocieszają i czują się dla ciebie naturalne, zwłaszcza jeśli masz zainteresowania historią lub muzyką lub sztuką.

Poznaj historie i folklor przekazywane w tradycjach ustnych, ponieważ w tych historiach i folklorze znajdziesz ludzi, którzy są trochę inni, ale wyjątkowi i potężni na swój własny sposób – tak jak my jako kolorowi autystycy.

Posłuchaj muzyki ze swojej kultury i zobacz, jak dzięki niej czujesz się jako osoba autystyczna. Często okaże się, że jest to rodzaj znajomego bodźca sensorycznego, który daje poczucie bycia w domu.

Kiedy słucham Lakota lullaby, przynosi mi poczucie spokoju, bo choć jestem Taino i Czarną Stopą, to istnieje podobieństwo między dialektami, ponieważ te plemiona prowadziły wspólny handel.

Jeśli nie masz dostępu do swoich Starszych, możesz użyć YouTube jako zasobu i wpisać muzykę, czy to muzykę plemienną z Nigerii lub Etiopii, czy z różnych wysp i miejsc w Ameryce Południowej lub z plemion Ameryki Północnej. Mogą one zawierać historie i tradycje, z których pochodzicie.

Representation Begins Now[Reprezentacja zaczyna się teraz]

Jednym z najlepszych aspektów przyłączenia się do społeczności, w której masz należne ci miejsce, jest to, że nie jesteś już sam. Teraz czujesz się samotny tylko dlatego, że zostałeś zepchnięty na margines jako osoba czarnoskóra lub rdzenna. Możesz znajdować się na marginesie tych społeczności, ponieważ jesteś osobą autystyczną.

Świat będzie lepszym miejscem, kiedy zrobi przestrzeń dla ciebie, abyś był sobą, a to nie będzie bezpieczne, dopóki nie będziemy mieli silniejszych społeczności. Nasi ludzie mają wiele traum, a my jesteśmy zmuszeni do bycia bardziej odpowiedzialnymi niż ktokolwiek kiedykolwiek zauważa lub widzi.

Poszukajcie uzdrawiających przestrzeni społecznościowych – online lub w waszym lokalnym świecie – poświęconych sprawiedliwości naprawczej i wzmacnianiu społeczności. Obserwuj najpierw, bo twoje zdolności obserwacyjne są prawdopodobnie na miejscu. To jest autystyczna rzecz.

Co te przestrzenie robią z ludźmi, którzy kwestionują status quo? Czy ludzie stronią od ludzi, czy są wysłuchiwani i szanowani? Czy ich myśli są szanowane i brane pod uwagę, czy odrzucane i wyśmiewane?

Jeśli jest to społeczność o mieszanym dziedzictwie, czy osoby czarnoskóre i rdzenne są tokenizowane, czy też istnieje zobowiązanie do antyrasizmu i dekolonizacji? Jeśli jest to społeczność o mieszanych neurotypach, czy osoby autystyczne są traktowane marginalnie, czy też istnieje zaangażowanie w walkę z upośledzeniem i inkluzją?

Posiadanie społeczności jest tym, co utrzymuje kulturę przy życiu, co pomaga nam kształtować naszą tożsamość w świecie, w którym szanse na wymazanie są ułożone przeciwko nam.

Znaleziona rodzina w społecznościach rdzennych nie różni się aż tak bardzo od znalezionej rodziny w kontekście autystycznym, polegającym na znalezieniu tych, którzy cię uznają i akceptują. Jest to sposób, w jaki ci, którzy mają trudności z dopasowaniem się, mogą się spotkać, poznać i szanować siebie nawzajem, nie wymagając przy tym maskowania swojego autystycznego „ja” czy ukrywania swojej kultury.

Jeśli znalazłeś ten list, i dotarłeś tak daleko, to jesteś na początku łączenia się z większą reprezentacją. Teraz wiesz, że nie jesteś jedyną czarną lub rdzenną autystyczną osobą.

A jeśli podążasz za NeuroClastic, mnóstwo innych Autystycznych Ludzi Koloru będzie do ciebie pisać, dzieląc się w swoich listach mądrością, którą mają jako Autystyczni Starsi.

Jesteście godni miłości, szacunku, towarzystwa i autonomii. Nie skończyłeś opowiadać swojej historii lub pisać swojej tożsamości, ale możesz wyciągnąć wszystkie te kawałki ciebie rozrzucone przez rasistowskie i ableistyczne społeczeństwo i zrobić z tego symfonię.

Jesteś swoim własnym maestro.

Najnowsze posty użytkownika WolfHeartTheAuthor (zobacz wszystkie)Źródło

Udostępnij