Autyzmnews.pl

Informacje, badania, aktualności o autyzmie

Aktualności

Gry wideo poprawiają równowagę i zmniejszają objawy u nastolatków z autyzmem

Gry wideo poprawiają równowagę i zmniejszają objawy u nastolatków z autyzmem


Umiejętności motoryczne mogą być walką dla osób ze spektrum autyzmu. Dotyczy to m.in. zdolność do utrzymywania równowagi. Nowe badanie wykazało, że gry wideo wykorzystujące deskę do balansowania mogą pomóc w tej kwestii, a korzyści mogą wykraczać poza umiejętności motoryczne.

Naukowcy z University of Wisconsin-Madison kazali nastolatkom z autyzmem grać w gry na Nintendo Wii, w których uczestnicy naśladują pozy tai chi i jogi na szczycie deski do balansowania. Wyniki badań, opublikowane w czasopiśmie Brain Communications, pokazują, że te gry pomogły poprawić równowagę, a także inne objawy związane z autyzmem.

FOTO: ADOBE STOCK / LOLOSTOCK

Brittany Travers, współautorka badania i profesor terapii zajęciowej, mówi, że nastolatki z autyzmem mają tendencję do dostrzegania, że ich kontrola równowagi jest mniejsza niż u ich neurotypowych rówieśników. Te problemy z kontrolą motoryczną są powiązane z poważniejszymi objawami autyzmu i większymi problemami z wykonywaniem codziennych zadań. Chciałaby dowiedzieć się więcej na temat tego związku.

Wyjaśnia., „Jestem naprawdę zainteresowany, aby spróbować lepiej zrozumieć, czy istnieje jakiś rodzaj trzeciej zmiennej, która wyjaśnia związek, że każdy (badania) przechowywane znalezienie w kategoriach motorycznych i rdzeniowych cech autyzmu.”

Aby to zbadać, zespół kazał nastolatkom z autyzmem i bez autyzmu trzymać pozy jogi i tai chi tak długo, jak to możliwe. Im dłużej utrzymywali te pozy, tym obraz na ekranie stawał się jaśniejszy, co według badaczy dawało uczestnikom natychmiastową informację zwrotną o tym, jak dobrze sobie radzą. W połowie każdej sesji uczestnicy mogli grać w inne gry. Te godzinne sesje treningowe odbywały się trzy razy w tygodniu przez sześć tygodni.

FOTO: ADOBE STOCK / RAWPIXEL.COM

Naukowcy powiedzieli, że pod koniec tego okresu uczestnicy byli w stanie utrzymać pozę przez średnio 36 sekund. dłużej niż na początku badania. Ta poprawa może mieć realne implikacje w świecie rzeczywistym.

Travers wyjaśnia., „Jeśli pomyślimy o tym, co jest potrzebne, aby się usztywnić, jeśli zaczynasz się ślizgać na lodzie lub wchodzisz do wanny, to te dodatkowe 36 sekund może być czymś, co zapobiega faktycznemu upadkowi”.

Korzyści na tym się nie kończyły. U uczestników zaobserwowano również wyraźną poprawę zdolności do utrzymania postawy, a także znaczne zmniejszenie nasilenia problemów z komunikacją, powtarzających się zachowań i silnego zainteresowania jedną rzeczą. Dodatkowo, skany MRI wykazały zmiany w szlakach istoty białej zaangażowanych zarówno w umiejętności motoryczne, jak i objawy autyzmu.

FOTO: ADOBE STOCK / RAWPIXEL.COM

Naukowcy zwracają też uwagę, że zarówno nastolatki z autyzmem, jak i te, które były neurotypowe, uczyły się gier w tym samym tempie.

Travers mówi., „Widzimy, że ten świat gier wideo może być miejscem, w którym osoby autystyczne mogą się doskonalić i gdzie te różnice poznawcze, które mierzymy w teście IQ po prostu nie wydają się mieć zastosowania”.

Jeśli chcielibyście przeczytać więcej o badaniu, kliknijcie tutaj.Source link

Udostępnij