Autyzmnews.pl

Informacje, badania, aktualności o autyzmie

Aktualności

Chłopiec z Gurgaon tworzy aplikację dla dzieci autystycznych

Chłopiec z Gurgaon tworzy aplikację dla dzieci autystycznych


W młodym wieku 12-letni Aryan Debnath z Gurgaon przyzwyczaił się do ciszy wokół siebie, ponieważ zmagał się z problemem opóźnionej mowy i zaburzeń ze spektrum autystycznego, co utrudniało komunikację. Zainteresowanie kodowaniem pomogło mu w stworzeniu aplikacji, która miała pomóc innym autystycznym dzieciom, takim jak on.

Biorąc pod uwagę, że Aryan ma problemy z mową, jego matka, Anamika Sengupta, wypowiedziała się w jego imieniu dla Education Times.

Gratulacje!

Pomyślnie oddałeś swój głos

Edukacja i autyzm

„Nawet dzisiaj zwykli edukatorzy realizują podstawowy program dla dzieci autystycznych, nie odróżniając jednego ucznia od drugiego. Niestety, w większości przypadków autyzm jest utożsamiany z niepełnosprawnością intelektualną” – opowiada Sengupta.

„W zeszłym roku moja mama znalazła opcję zajęć jeden na jeden oferowaną przez Whitehat Jr. W końcu miałem nauczyciela, który dostosował się do moich potrzeb w moim tempie” – mówi Aryan. Stopniowo nauczyciele zaczęli rozumieć jego mowę i zachęcali go do realizacji jego pomysłów. „Zwykle notowałem swoje pomysły, ponieważ komunikacja werbalna była trudna” – mówi Aryan.

Pomaganie innym


Gdy Aryan rozpoczął pracę na platformie kodowania, przekazał swoim mentorom potrzebę tworzenia aplikacji, które rozwiązywałyby problemy, z jakimi borykają się osoby z jakąkolwiek niepełnosprawnością. „Wewnętrzny konkurs wymagał od nas rozwiązania rzeczywistych problemów, po czym należało zbudować związaną z nimi aplikację. Mój pomysł na stworzenie aplikacji przyjaznej dla wzroku, która pomogłaby pacjentom z autyzmem, zdobył czwartą nagrodę w konkursie” – mówi Aryan.

O twórczości


Z własnego doświadczenia, Aryan był w stanie wskazać większość problemów, z którymi dzieci z autyzmem borykają się w codziennym życiu. „Głównym problemem jest brak komunikacji i umiejętności społecznych. Dlatego tak ważne stają się wizualizacje, które pomagają nam lepiej się komunikować” – mówi.

W aplikacji „Companion” Aryan opracował kalendarz, który pomaga dzieciom z autyzmem i opiekunom zrozumieć i dostosować się do ich codziennego harmonogramu. Aplikacja posiada również wskazówki emocjonalne, aby pomóc użytkownikom wyrazić siebie. „Jeśli dziecko cierpi emocjonalnie, aplikacja pomaga mu przeliterować to dla opiekunów. Ponadto, niektóre dzieci autystyczne są całkowicie niewerbalne i nie są w stanie nawet poprosić o wodę lub pozwolenie na skorzystanie z toalety. Aplikacja pomaga również tym dzieciom” – mówi.

Aryan opracował również bibliotekę wizualną, gdzie umieścił zdjęcia, które obejmują codzienne potrzeby. „Jeśli dziecko chce pójść do kina, odwiedzić restaurację lub zobaczyć się z lekarzem, może użyć powiązanego z nim zdjęcia z biblioteki, aby zakomunikować je swojemu opiekunowi” – mówi.

Ważnym elementem aplikacji jest funkcja in-danger. „Załóżmy, że dziecko czuje się niepewnie, może włączyć przycisk niebezpieczeństwa, któremu towarzyszy dźwięk syreny, aby ludzie wokół niego wiedzieli, że coś jest nie tak. Istnieje funkcja śledzenia, aby pomóc rodzicom śledzić dziecko”, dodaje.

Plany na przyszłość


Aryan skupia się na dostosowywaniu aplikacji, aby uczynić ją lepszą. „Chcę włączyć kamerę w następnej wersji. Czasami, w miejscu publicznym, dzieci autystyczne spotykają się z upokorzeniem lub są zastraszane. W takich przypadkach wystarczy jedno kliknięcie, aby aktywować kamerę, która może nagrać zdarzenie. W przypadku, gdy opiekunowie będą szukać pomocy prawnej, będą mogli przedstawić nagranie” – opowiada.

Aryan ma nadzieję, że wkrótce uda się wydać improwizowaną wersję aplikacji. Aplikacja powinna być wkrótce dostępna w IOS App store wkrótce, mówi Aryan.

Źródło artykułu

Udostępnij