Autyzmnews.pl

Informacje, badania, aktualności o autyzmie

Aktualności

Badanie twierdzi, że koty są mniej zestresowane w domach dzieci z autyzmem

Badanie twierdzi, że koty są mniej zestresowane w domach dzieci z autyzmem


Wiadomo, że zwierzęta towarzyszące mogą przynieść korzyści rodzinom z dziećmi, które mają autyzm, ale czy związek ten jest wzajemnie korzystny dla zwierzęcia towarzyszącego?

Według. Centra Kontroli i Prewencji Chorób (Centers for Disease Control and Prevention), u jednego na 54 dzieci diagnozuje się autyzm przed ukończeniem 8 roku życia. z szacuje się, że 25,4% gospodarstw domowych posiadających kota, wiele z nich jest narażonych na ASD.

Dzieci z autyzmem mogą doświadczać wrażliwości lub problemów sensorycznych i mieć problemy behawioralne, w tym sporadyczne głośne wybuchy. Ze względu na nieprzewidywalny charakter takiego środowiska, badacze chcieli sprawdzić, jak życie z dziećmi z autyzmem wpływa na koty towarzyszące. Czy jest to dobre tylko dla dzieci, czy również dla kotów?

Fot: cottonbro

Wyniki już są!

Według badań opublikowanych w. Frontiers in Veterinary Science, koty żyjące w domu z dzieckiem, które ma autyzm, są mniej zestresowane niż te, które żyją w schronisku.

Według. komunikat prasowy z uniwersytetu, Gretchen Carlisle, naukowiec w MU Research Center for Human-Animal Interaction, pracował z zespołem, aby śledzić koty schroniskowe po tym, jak zostały adoptowane do rodzin Missouri dzieci z autyzmem, aby śledzić ich poziom stresu.

Fot: Pexels/Yura Forrat

Carlisle powiedział: “Ważne jest nie tylko zbadanie, w jaki sposób rodziny dzieci z autyzmem mogą korzystać z tych wspaniałych zwierząt towarzyszących, ale także czy związek jest stresujący lub uciążliwy dla kotów schroniskowych adoptowanych do nowego, być może nieprzewidywalnego środowiska.”

Koty zostały przebadane, aby upewnić się, że są spokojne i ułożone, a rodziny adopcyjne zostały przebadane, aby upewnić się, że nie było wcześniejszego agresywnego zachowania wobec zwierząt w domu. Po tym, badacze śledzili adoptowane koty przez 18 tygodni, mierząc poziom kortyzolu w ich kale co 6 tygodni.

To, co znaleźli, to fakt, że poziomy kortyzolu kotów nadal spadały w czasie, wskazując, że ich poziom stresu zmniejszał się w czasie.

Fot: Pexels/Dmitry Egorov

“Kortyzol jest miarą stresu, którą śledziliśmy poprzez zbieranie próbek kału kotów, i zauważyliśmy znaczący spadek kortyzolu w czasie” – powiedział Carlisle.

Dodała, że koty, które są zestresowane, mają również tendencję do utraty wagi, a koty, które śledzili, albo utrzymały, albo przybrały na wadze. Ich waga, w połączeniu z obniżonym poziomem kortyzolu, są wskaźnikami, że koty dobrze przystosowały się do życia z nowymi rodzinami.

W komunikacie prasowym, Carlisle powiedział, że badanie było ważne, ponieważ bierze pod uwagę dobrostan kotów z humanitarnego punktu widzenia. Ona dodała, “badania te również pomaga personel schronisk dla zwierząt przezwyciężyć przeszkody finansowe i zarządzania, które mogą wynikać, gdy koty są zwracane do schronisk, jeśli nie ma dobrego dopasowania z rodziny adoptowanej.”

Fot: Pexels/Arina Krasnikova

Badanie dotyczyło tylko tego, jak stres kotów zmniejszył się po przeniesieniu ze schroniska do domu z dziećmi z ASD i nie uwzględniło grupy kontrolnej, aby sprawdzić, czy koty są mniej zestresowane w domach bez dzieci z ASD. Tak czy inaczej, te wczesne badania są pomocne przy umieszczaniu kotów w schroniskach.

The konkluzja badania.“Badanie to dostarcza wstępnych dowodów na powodzenie adopcji kotów przez rodziny dzieci z ASD, jeśli koty zostały przebadane pod kątem temperamentu i zapewniono im informacje edukacyjne na temat zachowania kotów. Konieczne są dalsze badania w celu potwierdzenia tych wyników.”Source link

Udostępnij