Autyzmnews.pl

Informacje, badania, aktualności o autyzmie

Aktualności

Objawy mogą wskazywać na chorobę Parkinsona. Przyczyną jest niedobór jednej z witamin

Objawy mogą wskazywać na chorobę Parkinsona. Przyczyną jest niedobór jednej z witamin


Trudna w suplementacji – wiele zależy od stanu naszych jelit. Szczególnie pożądana przez wegetarian i wegan. Witamina B12. Jej niedobór może początkowo objawiać się tylko nocą, ale może też dawać podobne symptomy jak choroba Parkinsona.

Zobacz film: „Odporność a COVID-19. Jak działa laktoferyna?”

1. Witamina B12 – rola

Należy do witamin z grupy B, których rolą jest utrzymywanie w sprawności układu nerwowego. Istotna jest dla produkcji czerwonych krwinek, a także bierze udział w przemianach tłuszczowych, białkowych i węglowodanowych.

Witamina B12 magazynowana jest w wątrobie i szpiku kostnym, skąd trafia później do krwiobiegu. Można ją odnaleźć wyłącznie w produktach pochodzenia zwierzęcego – wątrobie, czerwonym mięsie, jajach – ale i z nich nie przyswaja się zbyt łatwo. Niektóre produkty spożywcze są fortyfikowane kobalaminą – jak płatki zbożowe – jednak to często okazuje się niewystarczające.

Część zasobów witaminy B12 w naszym organizmie produkowana jest przez drobnoustroje – w jelicie cienkim to bakterie z gatunku Pseudomonas i Klebsiella, a w jelicie grubym – m.in. E.coli.
Zarówno więc dieta, jak i styl życia mogą mieć wpływ na wystąpienie niedoborów kobalaminy.

Jednak jej braki długo mogą się manifestować w sposób subtelny. Niekiedy jednak jest wręcz przeciwnie – brak witaminy B12 może dawać objawy chorobowe, kojarzone ze schorzeniem o podłożu neurologicznym, prowadzącym do obumierania komórek mózgowych.

2. Witamina B12 – objawy niedoboru

Charakterystyczne bóle nóg, pojawiające się głównie nocą, mogą być istotną wskazówką, że czas zbadać poziom kobalaminy.

Witamina B12 pomaga w wytwarzaniu substancji zwanej mieliną w układzie nerwowym, która osłania nerwy w całym ciele i pomaga im przekazywać bodźce. Brak osłonki mielinowej może powodować różnego rodzaju dolegliwości bólowe.

Spektrum tych dolegliwości jest szerokie. Niedobory witamin z grupy B mogą się manifestować przed odczuwanie mrowienia w dłoniach i stopach, ale pacjenci mówią także o przeszywającym, nagłym bólu nóg pojawiającym się nocą. Może przypominać silne skurcze mięśni nóg dokuczliwe uczucie drętwienia.

Silne bóle nóg wybudzające w nocy mogą wskazywać na niedobór witaminy B12
Silne bóle nóg wybudzające w nocy mogą wskazywać na niedobór witaminy B12 (Getty Images)

To jednak nie wszystko – niedobór witaminy B12 może również dawać objawy choroby Parkinsona – zawroty głowy, problemy z równowagą, brak koordynacji ruchowej. A także problemy z pamięcią i koncentracją. To najczęściej zgłaszane przez pacjentów z parkinsonizmem objawy, pojawiające się także przy deficycie witaminy B12.

3. Witamina B12 – gdzie występuje?

Witamina B12 występuje w produktach pochodzenia zwierzęcego.

Gdzie znajdziemy witaminę B12?

  • mięso,
  • podroby,
  • żółtka jaj,
  • jogurty, sery i mleko,
  • ryby sardynki,
  • tuńczyk,
  • pstrąg,
  • małże,
  • łosoś,
  • drożdże.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.Źródło artykułu

Udostępnij